Our School Team

Early Years Foundation Stage

Sanober Galaria

EYFS Lead Teacher

Michelle Maguddayao

EYFS 1 Teacher

Chinonye Chibuoke

EYFS 1 Teacher

Analyn Pantaleon

EYFS 1 Teacher

Tina Melinda Rodrigues

EYFS 2 Teacher

Shilpa Cardozo

EYFS 2 Teacher

Chethini Fernando

EYFS 2 Teacher

Faith Rangel

EYFS 2 Teacher

Shashini Jayawardane

EYFS 2 Teacher

Teacher Assistant

Nadeeka Dilhani

EYFS Teacher Assistant

Lea Nyamupachito

EYFS Teacher Assistant

Nancy Cobiah

EYFS Teacher Assistant

Ojo Taye Victoria

EYFS Teacher Assistant

Glory Ndukong

EYFS Teacher Assistant

Pamel Mguni

EYFS Teacher Assistant

Bello Omowunmi

EYFS Teacher Assistant

Shouq Jamal Alsuwaidi

EYFS Teacher Assistant

Khulood Nasser Alkalbani

EYFS Teacher Assistant

English Department

Eloisa Santos Lagrimas

Head of English Department

Kimberly Dave Franco

English Teacher

Amfel Anne de Castro

English Teacher

Marc Anthony Viana

English Teacher

Panchali Moitra

English Teacher

Mathematics Department

Joyce Anne Novio

Head of Mathematics Department

Bianca Camille Aguas

Mathematics Teacher

Shilpa Kumar

Mathematics Teacher

Ryan de Guzman

Mathematics / Computing Teacher

Science Department

Ashima Jain

Head of Science Department

Tafadzawa Mutero

Science Teacher

Gemma Luarca

Science Teacher

Social Studies Department

Danica Gariando

Head of Social Studies/Moral Education/Citizenship Department

Rachel Malaluan

Social Studies Teacher

Ison Verunque

Social Studies Teacher

Arabic Department

Afaf Alahmadi

Head of Arabic Department

Amal Akabanai

Arabic Teacher

Mejd Sharefeddin

Arabic Teacher

Nahla Al Aziz

Arabic Teacher

Sala Elogail Ali

Arabic Teacher

Year 1

Kris Menor

Year 1 Teacher

Krystle Faith Ledesma

Year 1 Teacher

Rachelle Bayawa

Year 1 Teacher

Fe Malobago

Year 1 Teacher

Yvonne Ukannah

Year 1 Teacher

Year 2

Maricon Rosales

Year 2 Teacher

Jency Roger

Year 2 Teacher

Godbless Seniel

Year 2 Teacher

Katherine Verzosa

Year 2 Teacher

English Department

Trexter Paras

Head of English Department

Aleli Bagtas

English Teacher

Von Alan Cauilan

English Teacher

Ikenna Amajuoyi

English Teacher

Cynthia Gojocruz

English Teacher

Mathematics Department

Emma Luz Falsario

Head of Mathematics Department

Sarah Jean Banaria

Mathematics Teacher

Walters Kimah

Mathematics Teacher

Science Department

Hilda Antony

Head of Science Department

Darly Edwin

Chemistry Teacher

Euriz Ramos

Biology Teacher

Social Studies Department

Danica Gariando

Head of Social Studies/Moral Education/Citizenship Department

Jan Christopher Lorbes

History Teacher

Ernesto Gierza

Social Studies Teacher

Mubeena Jameel

Social Studies Teacher

Arabic Department

Afaf Alahmadi

Head of Arabic Department

Haidar Khadir

Arabic Teacher

Iman Mohamady

Arabic Teacher

Eman Nagy

Arabic Teacher

Mejd Sharefeddin

Arabic Teacher

IGCSE

Surya Sanoop

Business Studies and Economics Teacher

Shilpi Misra

Business Studies & Accountancy Teacher

Praveena Santosh

Business Studies Teacher

Islamic Department

Adil Ibrahim

Islamic Teacher

Fatima Ibrahim

Islamic Teacher

Religious Studies Department

Goldie Ann Donceras

Head of Religious Studies Department

Jenny Terrado

RS Teacher

Gemma Borreo

RS Teacher

Non-Core

Berlin Shiny

Physical Education Teacher

Brendalyn Sabben

Music & Citizenship Teacher

Losaida Gonzales

Music & Citizenship Teacher

Nibedita Mishra

Arts & Design Teacher

Jeyarani Govindaraj

Computing Teacher / Examination Officer

Marcelino Kelario

Computing Teacher

Michael Milambo

French Teacher

Jannet Danas

Reading and Instructional Support Teacher

Inclusion Team

Sr. Victoria Lavente, SPC

Pastoral Care

Bhavna Punjabi

SEN Coordinator

Mary Anne Rianzares

Behavior Specialist Guidance Counsellor KS1-2

Mary Anne Grace Ocampo

Guidance Counsellor KS3-4

Wyn Mae Tabobo

Learning Support Teacher

Priyanka Suroshi

Learning Support Teacher

Sr. Joselina Bonono, SPC

Head of Maintenance

Randa Makram Ghatas

Arabic Executive Secretary

Maria Judy Dela Cruz

Admission Officer

Joanne Hernandez

Secretary of the Principal

Katherine Kim Aquino

Accountant

Eunice Justine Regalado

Cashier

Salvie Fernandez

Receptionist

Teresa Marron Rivera

Librarian

Rayan Alkalbani

Library Staff

Dr. Manisha Kamat

School Doctor

Dianne Gavarra

School Nurse

Aiswarya Arunbose

School Nurse

Dax Porcaraye

Acad admin Assistant

Eris Jr Labatete

IT Manager
System & Network Admin

Albert Lamata

IT Support

Amrutha Ajilkumar

Science Lab Technician

Cathy Rueda

Printing Operator

Joseph William

P.R.O / Driver

Felipe Gregorio

Driver

Reymundo Alcanzarin

Electrician

Marlon Mamon

Carpentry